Sayın ziyaretçi, PMYO.NET® polislik sınavları ve polislik mesleği ile ilgili soru-cevap platformuna hoş geldiniz! Taklitlerimizden Sakınınız.

Üye olmak için tıklayınız.

Twitter adresimiz @pmyonet

15,997 soru

45,556 cevap

8,182 üye

171 Kişi Aktif
3 Üye ve 168 Misafir
Online Üyeler

Türkiye'nin ilk biyoteknolojik hayvanı üretildi

117 hit

Türkiye’nin ilk klon canlıları olan Oyalı ve Zarife’yi üreten ekip, ilk transgenik (biyoteknolojik yöntemlerle kendi türü haricinde bir türden gen aktarılarak belirli özellikleri değiştirilmiş bitki, hayvan ya da mikro-organizmalar) çiftlik hayvanını da üretti.

BEŞ YAVRUDAN BİRİ TRANSGENİK DOĞDU

İÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen projede üç anneden elde edilen beş yavrudan bir tanesi transgenik olarak dünyaya geldi. Prof. Dr. Sema Birler, yakın bir gelecekte de sütünden biyofarmasötik üreten hayvanları elde edebileceklerinin müjdesini verdi.

GEN TRANSFER EDİLDİ

Yurt içi ve yurt dışından üniversitelerle ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmada Hawaii Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stefan Moisyadi tarafından geliştirilmiş hiperaktif plazmid kullanıldı. Bu gen, intrasitoplazmik gen enjeksiyonu yöntemiyle koyun embriyolarına transfer edildi.

BİYOTEKNOLOJİK İLAÇLAR İÇİN İYİ BİR GELİŞME

Bundan birkaç ay önce yine aynı ekip İÜ Veteriner Fakültesi’nde Türkiye’nin ilk transgenik tavşanlarını üretmişti. Yurtdışında da ilgi gören bu çalışma Amerika ve İngiltere’de birçok habere konu oldu. Çimen kuzunun doğumu ile, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan biyoteknolojik ilaçların üretilmesinde önemli bir aşama başarı ile tamamlandı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLMEYEN İLAÇLAR İÇİN ÇARE

Hayvanlardaki gen temelli çalışmalar, birçok hastalığın sebebi ve tedavi yöntemlerinin araştırılmasında, aşı, ilaç, tanı yöntemlerinin geliştirilmesinde ve endüstriye yönelik ürünlerin üretilmesinde önemli olanaklar sağlıyor. Özellikle diyabet, kanser, Alzheimer gibi çok sayıda hastalığın oluşma nedenleri ve tedavileri konusunda, transgenik çalışmalar bizlere hayati bilgiler veriyor.

2 Mart 2014 Teknoloji kategorisinde Pmyo007 Kıdemli Üye (8,070 puan) sordu

3 Cevap

+1 oy

Bilim ilerliyor... İnşallah daha ileri bir seviyeye gelir teknoloji üreten ülkelerden oluruz....

2 Mart 2014 Editor Kurucu (5,589,780 puan) cevapladı
+1 oy
Güncel bilgilerden bi tane daha sağol kardeş :)
2 Mart 2014 _pmyo_ Altın Üye (23,230 puan) cevapladı
0 oy
Gercekten bilimin gelistiginin  gostergesi :D
4 Kasım 2014 canstkcan Kıdemli Üye (8,120 puan) cevapladı

İlgili sorular

10 cevap 217 hit
217 hit 1 Mart 2014 Teknoloji kategorisinde Editor Kurucu (5,589,780 puan) sordu
1 cevap 85 hit
85 hit 24 Haziran PMYO Genel kategorisinde misafir sordu
1 cevap 345 hit
345 hit 29 Ağustos 2017 Polislik Mesleği kategorisinde misafir sordu
...